Könnyek között búcsúzik Kapás Boglárka, akit példaképe, Egerszegi Krisztina bocsátott útra (VIDEÓ)
2024. december 10. 05:08
A pályafutását befejező klasszis úszónk már a budapesti rövidpályás világbajnokság nyitónapján medencébe ugrik a Duna Arénában. Kiderült, miért különösen nagy kihívás számára az utolsó verseny, mennyire elégedett a karrierjével, mit mondott a Mandinernek a párizsi olimpián, milyen tervekkel készül az úszás utáni életére.
2024. december 10. 05:08
10 p
3
0
3
Mentés
Nyitókép: MTI/Derencsényi István
***
Kedden kezdetét veszi az évzáró seregszemle közel kétszáz ország úszóinak résztvételével. A budapesti vb egyúttal egy csodálatos pályafutás végállomása is. Telegdy-Kapás Boglárka utoljára áll a rajtkőre versenyen. A 31 éves kiválóság hosszú utat tett meg Debrecentől a világhírnévig, hogy olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok legyen. Eredményei mellett legalább akkora örömöt okozott és hatást gyakorolt mosolygós, kedves viselkedésével. Valódi példakép a gyerekek számára, és az idősebb korosztály is szimpátiáját is elnyerte. A közkedvelt sportember idén többször sírt, hiszen tudta, ez az utolsó éve élsportolóként. A Duna Arénában 25 méteres medencében rendezendő világbajnokságon 400 gyorson, 200 pillangón és 400 vegyesen indul.
Az utolsó kihívás
„Ez egy nagyon komplex dolog. Sok minden kavarog bennem, és sokféleképpen kellett készülnöm erre a versenyre: nem csak fizikailag, edzésekkel, hanem mentálisan is. Az egész év igazából megterhelő volt, folyamatosan elbúcsúzni az összes versenyemtől.
Ez lesz az utolsó utolsó, ezért fel akarok készülni mindenre. Érzelmileg megterhelő lesz, próbáltam edzeni magam lelkileg is”
– beszélt a benne dúló harcokról a Magyar Olimpiai Bizottságnak adott interjújában. Korábban lapunknak azt mondta, hogy már 2023-ban elkezdte a búcsúzást.
„Igazából ez egy gyászfolyamat, hogy meg kell válnom az úszástól. Nem tudom, hogy mindenki számára így van-e, nem nagyon látok példákat arra: hogyan kell visszavonulni. Két pszichológus is segít nekem ebben, hogy minél tudatosabb legyen ez az egész időszak. Ötéves koromtól pörgetem folyamatosan magam előtt, hogy milyen volt például a legelső élményem az uszodában, a legelső olimpiám, és a többi. Tudom, hogy nem a csúcson vagyok, pedig az lett volna az álmom, hogy ott fejezem be. Ahogy telt az idő, úgy éreztem, az butaság: egyrészt honnan tudja az ember, hogy a csúcson van, másrészt, ha meg ott van, akkor nyilván benne van, szereti, és csinálni akarja. Szerintem időzítésben pont jól eltaláltam azt, hogy még van bennem annyi erő, hogy méltóságteljesen tudjak visszavonulni.”
Az általában csupa mosoly úszónő befejezi a pályafutását, amire tudatosan készül. Kijutott az ötödik olimpiájára, s lapunknak adott interjújában elárulta: mennyi áldozattal járt az élsport, mitől van „herótja", miről álmodnak a férjével Párizs előtt.
Keretbe zárt sikerek
Leánykori nevén Kapás Boglárka 15 évesen már olimpián szerepelt, azóta korszakos egyénisége lett a magyar és a nemzetközi úszósportnak. A már a – szintén úszó – férje, Telegdy Ádám nevét is viselő kiválóság világ- és Európa-bajnokként, olimpiai bronzérmesként idén az ötödik olimpiáján vehetett rész Párizsban – már (v)érmes remények nélkül. Mégis rengeteget jelentett neki, hogy ott lehetett úgy, hogy önerőből „szerezte meg” a párizsi repülőjegyet.
„Azt leszámítva, hogy egy picit már izgalmas volt a vége felé, meglesz-e a szintidőm, tényleg tudtam értékelni, és meg tudtam élni, ahogy az is nagy dolog, hogy itt lehetek. Nagyon sok velem egykorú már nem is jutott ki. Kicsit végigvettem magamban, hogy büszke lehetek magamra, hogy eljutottam Párizsba, bejutottam a középdöntőbe, és kiúsztam magam” – fogalmazott a Mandiner kérdésére augusztusban, s egy másik – eddig ugyancsak nem közölt – válaszában már a pályafutását is összegezte az ötödik ötkarikás szereplését követően.
„Átgondoltam, mi mindenre lehetek büszke. A riói bronz, hogy ott állhattam a dobogón, még inkább felértékelődött, ahogy telik az idő.
Kétszer lettem negyedik, egyszer hatodik, két váltóval úsztam döntőben. Azok mind nagyon szép pillanatok voltak. És nyilván a világbajnoki cím is természetesen a legszebb élmények közé tartozik. Főleg így, hogy látjuk: nem egyszerű nyerni, nem potyognak a sikerek csak úgy az égből.”
Egérke, úszás, gyerekek
Jellemző Telegdy-Kapás Boglárka sportolói nagyságára, hogy amikor 2019-ben Kwangdzsuban nyilatkozott – e sorok írójának – 200 pillangón szerzett aranyérméről, még ő kért elnézést, hogy ilyen idővel (2:06.78) nyerni lehetett. Pedig aki látta, hogyan hajrázta le a két amerikait, soha nem feledi. Egyébként egyéni csúcsot úszott, azaz élete legjobbját produkálta éppen egy világbajnoki döntőben. Nem mellesleg, gyorsúszóként érte érte el legnagyobb sikereit, de akkor és ott jól tették, hogy a pillangóra szavaztak edzőjével, a vele 2016 óta dolgozó Wirth Balázsal. Olimpiai bajnok szeretett volna lenni, mint példaképe, Egerszegi Krisztina. Az nem sikerült, ugyanakkor kivívta az ötszörös aranyérmes legenda elismerését.
„Kívánom neked, hogy az úszás befejeztével is találd meg álmaidat az életben, legyen sikerekben részed!
Ha netalán tán nehézségekkel találod magad szemben, akkor is bízz mindig önmagadban. Eddig is bebizonyítottad, hogy bármire képes vagy”
– üzente neki „Egérke” a MOB felvételén, amelyen „Bogi” meghatódott, majd a jövőbeni terveiről is beszélt.
„Ha fele annyira boldoggá tesz, mint az úszás, már nyert ügyem van. Sokat gondolkodtam rajta, hogy mit fogok csinálni. Az utolsó időszakban igyekeztem a jelenre koncentrálni, megélni az utolsó időszakomat úszóként. A tervek szerint egy picit pihenni fogok, pár hetet, hónapot, akár két évet. Szellőztetem az agyam ezután a 26 év után. Utána meglátjuk, de szeretnék kisgyerekeket oktatni. Ez egy ilyen álomprojekt nekem, remélem, hogy összejön!”
A budapesti rövidpályás úszó világbajnokság december 15-ig tart a Duna Arénában. Telegdy-Kapás Boglárka a nyitónapon 400 gyorson, 12-én 200 pillangón, 14-én 400 vegyesen versenyez. Magyarország több mint 30 tagú csapattal indul. Rajthoz áll a 200 méter háton olimpiai bajnok Kós Hubert is, aki 50, 100 és 200 háton, valamint 100 pillangón méreti meg magát, és a vasárnapi záró napon bearanyozhatja a hazai világversenyt...
Milyen közép- és hosszú távú stratégiája van a Magyar Úszó Szövetségnek? Erről és a december 10-én kezdődő világbajnokságról is beszélgettünk Wladár Sándorral, a szervezet elnökével.
Tóth Erik, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója és Zila János elemző is küzdelmes évet jósolt Magyar Péteréknek, a láthatóságuk fenntartása lehet a cél.
Sára Botond főispán közölte, Budapest kormányhivatala úgy döntött, követelni fogja, hogy a jogalap nélkül kifizetett pénzeket Kiss László fizesse vissza.
A magyar szabadságvágy sorsfordító pillanatokhoz vezetett a történelemben, ma is iránytűként szolgálhat Európa számára – mondja Leslie Mandoki. A Németországban élő zenésszel új lemeze apropóján beszélgettünk forrongó világról, az egykorvolt szabad Európáról és Woodstock mai örököseiről.
Májusban megismétlik a romániai elnökválasztást; Tamás Sándor a magyarellenes szélsőjobboldal megerősödésétől tart. Interjú a román mélyállamról, külső hatalmak befolyásáról, s arról, hogy miért törölték el az elnökválasztás eredményeit.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 3 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
synthetic
2024. december 10. 07:46
nagyobb volt a füst, mint a láng, menjen üljön be államtitkárnak XD
"nem nagyon látok példákat arra: hogyan kell visszavonulni."
Mert a legtöbbeknél ez csak 65 éves korukban jön el, ha megérik azt a kort.
Nagyon nagyon nagyon kevesen tehetik azt meg, hogy 31 évesen visszavonuljanak.
Még a rendőrök sem.